ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

ОБЕРЕГИ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

Одним з елементів безцінної культурної спадщини українського народу є обереги. Це предмети, яким приписували надприродну здатність: вони захищали від лиха, несли добробут, мир, любов та навіть лікували, через це зажили неабиякої популярності в народі. З давніх-давен обереги зустрічалися в побуті, елементах одягу, прикрасах. Наприклад,  в  оселі вішали підкову над входом, піч та стіни розмальовували квітами і візерунками з особливим значенням, на горищі сушили пучки різноманітних трав. Згідно з повір’ями, такі предмети були наділені природною світлою силою. Старі хати в різних регіонах України є унікальними пам’ятками, які зберегли в собі традиційні види українських ремесел, пов’язаних з виготовленням оберегів: вишивання, ткацтва, гончарства, писанкарства, ковальства, плетіння, столярства та багато інших.

Популярні, навіть модні сьогодні вишиті сорочки та рушники – це теж народні обереги, їх оздоба завжди мала особливе значення.  Дівчата носили кольорове намисто, віночки та хустки не тільки для краси, а й для захисту, вдалих справ та щасливої долі. Козаки часто брали з собою в похід стрічки чи хустинки, прикрашені орнаментом, або полотняні мішечки, вишиті матір’ю, сестрою чи коханою дружиною, в них зберігалась земля з батьківщини. Пізніше християни почали використовувати освячені ікони та хрестики, як традиційні українські обереги.

Обереги – наші прадавні символи-захисники, знаки віри у вище заступництво. Вишитий рушник, сорочка, писанка, лялька, віночок, калина, верба, лелека – без них важко уявити нашу Україну. Саме з цих символів починається для кожного Батьківщина.

Використовуючи інформацію з видань фонду Бібліотеки, де йдеться про цю національну традицію, фахівці будуть знайомити з різними видами та традицією оберегів.

Випуск 8. Українська вишиванка

Випуск 7. Українські історичні пісні про боротьбу за волю.

Випуск 6. Котильон: невідома відзнака-оберіг.

Випуск 5. Замовляння.

Випуск 4. Лялька-мотанка та її секрети. Лялька-оберіг.

Випуск 3. Рушник – оберіг української родини.

Випуск 2. Вишивка оберегів: їх значення.

Випуск 1. Обереги як сакральний код українського народу.